Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
H6PRO Open Wired Open Acoustic Gaming Headset
The H6PRO Open is the ideal headset for staying in touch with your environment or playing in quiet surroundings, with an immersive and expansive soundstage for the finest natural and realistic game audio. When you are strategizing with teammates, the H6PRO’s detachable boom microphone is perfectly positioned for optimal voice pick-up. And as you game for hours on end, its lightweight build, padded headband, ventilated ear pads, and 2-axis hinged ear cups will keep you comfortable.
Immersive Audio, Perfected
The open acoustic H6PRO gaming headset is where comfort and superior sound meet in harmony. Masterfully engineered transducers deliver natural high-fidelity audio, while a revamped headband, improved cushioning, and lightweight construction are the gold standard for open acoustic gaming.
Enhanced Ergonomics, Comfort, and Weight
Gaming for hours on end? This lightweight headset features an updated slim headband with improved padding, plus 2-axis hinged ear cups that conform to your unique anatomy.
Unparalleled Audio Reproduction
The H6PRO uses the best transducers on the market to deliver expansive, immersive, masterfully reproduced audio. Plus, its open acoustic design will keep your ears cool – even in the heat of battle.
Detachable Lift-to-Mute Boom Microphone
The H6PRO is equipped with a longer and slimmer microphone for optimized voice pickup. Instantly mute yourself by lifting the boom arm, or pop it off and replace it with the included cover plate when not in use.
Compatible with All Major Platforms
This headset comes with exchangeable cables for PC, Mac, PS4 , PS5, Xbox Series X|S, Xbox One and Nintendo Switch, and It’s also compatible with sound cards like the GSX 300 to create even more epic audio experiences.
| Model | 1000970 |
| Driver Size | 42mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 111 dB SPL @ 1 kHz, 1V RMS |
| Headset Impedance | 28Ω |
| Surround | Stereo |
| Microphone Type | Bi-directional, detachable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | -35dB FS / Pa @ 1 kHz |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | None |
| Connectivity | 2 x 3-Pole 3.5mm 1 x 4-Pole 3.5mm |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Sennheiser EPOS H6PRO OPEN Stereo Multi-Platform Gaming Headset, 3.5mm — Racing Green
- Stereo Gaming Headset
- Over-Ear Open Cup Design
- Frequency Response: 20 - 20,000 Hz
- Impedance: 28Ω
- Colour: Racing Green
- EPOS BrainAdapt Technology
- Multi-Platform Compatible
- 2 Year Warranty
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: 1000970
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




