Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Become a truly unstoppable force. The CORSAIR M55 WIRELESS gaming mouse features a compact symmetrical shape to fit your hand size and grip style. The sleek M55 WIRELESS dashes across your desktop. Its wireless connection is just as fast, transmitting inputs with near-zero lag via SLIPSTREAM WIRELESS v1.5.
| Model | CH-931F000-AP |
| Number of Buttons | 6 |
| DPI | 24,000 |
| Sensor | 24K |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000Hz / 500Hz / 250Hz / 125Hz |
| Onboard Memory | None |
| Lighting | None |
| Connectivity | Wireless or Bluetooth 2.4GHz SLIPSTREAM up to 185 Bluetooth up to 400 hours |
| Weight | 85g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair M55 WIRELESS Ultra Light Wireless Gaming Mouse — Black
- 24K Optical Sensor
- CPI: Up to 24,000
- Polling Rate: 1,000Hz
- 6 Programmable Buttons
- Connectivity: 2.4GHz / Bluetooth
- Ultralight: 85g
- 2 Year Warranty
- Product Code: CH-931F000-AP
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R837





