Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Every contour, feature, and detail of M75 AIR was designed and reworked to help you achieve one thing: Victory. We tested dozens until we arrived at the best shape. With M75 AIR’s symmetrical design, the comfort and control you gain are simply unrivaled. Free of unneeded frills to achieve the lightest mouse possible, M75 AIR provides you only what you need to win. And at 60g, nothing weighs it down, so you can make the fast, controlled movements with ease. The ultra-accurate CORSAIR MARKSMAN optical sensor captures your every moment with pinpoint precision. From quick flicks to micro-adjustments, M75 AIR is designed to go right where you need it. When every millisecond counts, SLIPSTREAM WIRELESS offers a no-lag, sub-1ms connection and relays inputs 2x faster than the closest competitor. With M75 AIR, you can win for up to 34 hours on a single charge.
| Model | CH-931D100-NA |
| Number of Buttons | 5 |
| DPI | 26,000 |
| Sensor | MARKSMAN 26K |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 2000Hz / 1000Hz / 500Hz / 250Hz / 125Hz |
| Onboard Memory | Yes, 1 profile |
| Lighting | None |
| Connectivity | Wireless or Bluetooth or USB-C to USB-A Bluetooth up to 100 hours continuous use 2.4GHz SLIPSTREAM up to 34 hours continuous use |
| Weight | 60g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair M75 AIR Ultra Light Wireless Gaming Mouse — Black
- MARKSMAN 26K Optical Sensor
- CPI: Up to 26,000
- Polling Rate: 2,000Hz
- 5 Programmable Buttons
- Connectivity: 2.4GHz / Bluetooth / USB-C
- 2 Year Warranty
- Product Code: CH-931D100-NA
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R1,808








