Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Sculpted by victory. Made for the spotlight. The M75 sports an ambidextrous mouse shape that enables right- and left-handed players to take on the best competition with confidence and style.
Every contour, feature, and detail of M75 was designed and reworked to help you achieve one thing: Victory. We tested dozens until we arrived at the best shape. With M75’s ambidextrous shape, the comfort and control you gain are simply unrivaled.
In the top levels of gaming performance, mouse weight and maneuverability are crucial. And at 74g, M75 is effortlessly light, empowering you to move with unparalleled speed and precision.
No matter how you play, M75 is always on your winning side. Featuring swappable magnetic side buttons, M75 lets you tailor your experience for right- or left-handed gameplay. Customize between assignable raised or smooth, non-clickable buttons and take on the best competition with confidence and style.
The ultra-accurate CORSAIR MARKSMAN optical sensor captures your every moment with pinpoint precision. From quick flicks to micro-adjustments, M75 is designed to go right where you need it.
The zero-delay CORSAIR QUICKSTRIKE technology delivers zero gaps between the primary buttons and their optical switches, registering your inputs instantly for lightning-fast responsiveness and consistency. By utilizing the M75, you’ll gain an undeniable edge in any competition.
Make the path to victory easy. From defining your DPI presets to customizing your lighting, powerful CORSAIR iCUE software enables you to fine-tune the M75 to your exact specifications and put superior control at your fingertips.
| Model | CH-930D010-AP |
| Number of Buttons | 7 |
| DPI | 26,000 |
| Sensor | MARKSMAN 26K |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000Hz / 500Hz / 250Hz / 125Hz |
| Onboard Memory | Yes, 1 profile |
| Lighting | RGB, 1 zone |
| Connectivity | USB Type-A |
| Weight | 74g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair M75 Ultra Light Ambidextrous RGB Gaming Mouse — Black
- MARKSMAN 26K Optical Sensor
- 1 RGB Zone
- CPI: Up to 26,000
- Polling Rate: 1,000Hz
- 7 Programmable Buttons
- Connectivity: USB Type-A
- Ultralight: 74g
- 2 Year Warranty
- Product Code: CH-930D010-AP
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,723








