Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Sculpted by victory. Made for the spotlight. The lightweight M75 WIRELESS sports an ambidextrous shape that enables right-and left-handed players to perform against the best competition. Every contour, feature, and detail of M75 WIRELESS was designed and reworked to help you achieve one thing: Victory. We tested dozens until we arrived at the best shape. With M75 WIRELESS’s lightweight ambidextrous shape, the comfort and control you gain are simply unrivaled. In the top levels of gaming performance, mouse weight and maneuverability are crucial. And at 89g, M75 WIRELESS is effortlessly light, empowering you to move with unparalleled speed and precision. No matter how you play, M75 WIRELESS is always on your winning side. Featuring swappable magnetic side buttons, M75 WIRELESS lets you tailor your experience for right- or left-handed gameplay. Customize between assignable raised or smooth, non-clickable buttons and take on the best competition with confidence and style. The ultra-accurate CORSAIR MARKSMAN optical sensor captures your every moment with pinpoint precision. From quick flicks to micro-adjustments, M75 WIRELESS is designed to go right where you need it. When every millisecond counts, SLIPSTREAM WIRELESS offers a no-lag, sub-1ms connection and relays inputs 2x faster than the closest competitor. With M75 WIRELESS, you can win for up to 105 hours on a single charge and fully recharge in 95 minutes or less. Make the path to victory easy. From defining your DPI presets to customizing your lighting, powerful CORSAIR iCUE software enables you to fine-tune the M75 WIRELESS to your exact specifications and put superior control at your fingertips.
| Model | CH-931D011-AP |
| Number of Buttons | 7 |
| DPI | 26,000 |
| Sensor | MARKSMAN 26K |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000Hz / 500Hz / 250Hz / 125Hz |
| Onboard Memory | Yes, 1 profile |
| Lighting | RGB, 1 zone |
| Connectivity | Wireless or Bluetooth or USB-C to USB-A 2.4GHz SLIPSTREAM up to 105 hours continuous use without RGB Bluetooth up to 210 hours continuous use without RGB |
| Weight | 89g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair M75 WIRELESS Ultra Light Ambidextrous Wireless RGB Gaming Mouse — White
- MARKSMAN 26K Optical Sensor
- 1 RGB Zone
- CPI: Up to 26,000
- Polling Rate: 1,000Hz
- 7 Programmable Buttons
- Connectivity: 2.4GHz / Bluetooth / USB-C
- Ultralight: 89g
- 2 Year Warranty
- Product Code: CH-931D011-AP
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R2,366








