Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
With science-driven design and easy thumb control, this wireless trackball mouse is engineered to reduce hand movement, keeping the hand and arm relaxed, providing hours of comfort.
COMFORT MEETS PRODUCTIVITY:
Enjoy hours of comfort with an ergonomic trackball mouse. The sculpted ergonomic design keeps your hand fully supported while the smooth thumb control provides precise tracking on any surface. ERGO M575 Wireless Trackball for Business is certified by US Ergonomics, and it checks all the boxes for IT.
LESS MOVEMENT, MORE COMFORT:
Stay relaxed with a sculpted ergonomic shape that naturally fits your palm. The ergonomic design of ERGO M575 Trackball puts the forearm in a more natural posture to reduce muscle strain by 25%.
USER-TESTED, ERGONOMIST-APPROVED:
Designed with the Logi Ergo Lab experts, ERGO M575 Trackball is tested by users and approved by US Ergonomics. The science-driven design delivers an improved experience and a comfortable shape that fits most hands.
PRECISE TRACKING ON ANY SURFACE:
A high-performance optical sensor allows you to move the cursor with your thumb with great precision and control. And because you don’t move the mouse itself when tracking, it works on any surface.
SAVE SPACE WITH TRACKBALL DESIGN:
The unique design of a trackball means there’s no movement of the device, making it great for desks with limited workspace.
QUIET USE FOR HOURS:
ERGO M575 Trackball is designed with quiet clicking to promote better focus without disturbing office mates. Plus, a long battery life provides continual use up to 18 months.
SIMPLE CUSTOMIZATION:
Easy-to reach side buttons and the middle click of the scroll wheel are customizable with Logi Tune. Adjust the cursor speed to achieve the desired tracking precision.
WIRELESS PERFORMANCE AND SECURITY:
Logi Bolt USB receiver ensures that connections are fully encrypted and FIPS secure, and it offers reliable and secure connectivity in congested environments.
CENTRALIZED DEPLOYMENT WITH SYNC:
With Logitech Sync, our secure cloud-based management portal, IT managers can monitor the deployment of individual devices and ensure that each device is always ready to use.
| Model | 910-006221 |
| Number of Buttons | 6 Trackball |
| DPI | 400 - 2,000 |
| Sensor | Optical |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000Hz |
| Onboard Memory | None |
| Lighting | None |
| Connectivity | Logitech Bolt Up to 10m range Up to 18 Months battery life |
| Weight | 145g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Logitech ERGO M575 TRACKBALL FOR BUSINESS Wireless Mouse — Black
- Trackball Mouse for Business
- CPI: Up to 2,000
- Polling Rate: 1,000Hz
- 6 Programmable Buttons
- Connectivity: Logitech Bolt
- Battery Life: Up to 18 Months
- Wireless Range: Up to 10m
- Weight: 145g
- Compatible with Windows, MacOS & Linux
- Compatible with Android & iPadOS
- 2 Year Warranty
- Product Code: 910-006221
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






