Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Witness a new gaming era with THE APEX Wireless mouse built to win - MSI CLUTCH GM51 LIGHTWEIGHT WIRELESS. It features an ergonomic shape with patented MSI Diamond LightGrips as well as a top-notch optical sensor with cutting-edge technology that maximizes performance and precision of every micro-movement. MSI Diamond Lightgrips features an exclusive double-injection diamond-patterned anti-slip surface that allows gamers to hold the mouse fimly in hand, while showcasing unique RGB illumination fully customizable through MSI Center. The PixArt PAW-3395 optical sensor combined with cutting-edge technologies ensure the finest movements and most flawless tracking.
| Model | CLUTCH GM51 LIGHTWEIGHT W |
| Number of Buttons | 6 |
| DPI | 6,400 / 3,200 / 1,600 / 800 / 400 |
| Sensor | PixArt PAW-3395 |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000Hz |
| Onboard Memory | None |
| Lighting | RGB, 3 zones |
| Connectivity | Wired 2.4GHz Wireless Up to 150 hour battery life without RGB |
| Weight | 85g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
MSI CLUTCH GM51 LIGHTWEIGHT WIRELESS RGB Gaming Mouse — Black
- PixArt 3395 Optical Sensor
- Colour: Black
- 6 Programmable Buttons
- CPI: Up to 6,400
- Polling Rate: 1,000Hz
- Connectivity: USB-C or 2.4GHz Wireless
- 3 RGB Zones
- 2 Year Warranty

- Product Code: S12-4300080-C54
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R924





