Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience the freedom of a clutter-free workspace with the Redragon wireless keyboard and mouse combo. An advanced common 2.4GHz dongle shared provides precise, non-interfering, and lag-free data transmission. 75% layout mixes the user’s need for both compact and separate arrow keys and number keys. The low-profile keyboard is designed from low-profile red switches and keycaps 30% lower than a regular keyboard to shorten the distance to actuation as much as possible.
Geared with 5 DPI Settings (800/1200/1600/2000/2400 DPI), easy to switch between different settings to meet your needs, whether for detailed tasks or entertainment.
With 2-stage adjustable keyboard feet and a lightweight contoured shape mouse make both typing or griping more natural and reduce fatigue maximumly, making it ideal for long hours using your computer or laptop.
Mixed-colour combo seeks to add a touch of elegance to your workspace, the single blue backlighting also ensures style and practicality. Day or night, let its radiant charm be the highlight of your desk.
Keyboard
| Model | RD-BS-8772RP |
| Size | 75% |
| Switches | Red |
| Media Keys | Yes, via FN key |
| Macro Keys | None |
| Backlighting | Blue |
| Polling Rate | Not Specified |
| N-Key Rollover | No |
| Anti-Ghosting | No |
| Onboard Memory | No |
| Connectivity | 2.4GHz Wireless |
| Warranty | 18 Months |
Mouse
| Model | RD-BS-8772RP |
| Number of Buttons | 6 |
| DPI | 800 - 2,400 |
| Sensor | PixArt PAW3212 |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | Not Specified |
| Onboard Memory | No |
| Lighting | None |
| Connectivity | 2.4GHz Wireless |
| Weight | 69g |
| Warranty | 18 Months |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 18 Months |
Redragon BS8772 Wireless Backlit Low Profile 75% Tenkeyless TKL Mechanical Keyboard & Mouse Combo — Red & Pink
- Keyboard & Mouse Combo
- Keyboard Size: 75% Tenkeyless
- Keyboard Switches: Red Mechanical
- Backlight: Blue Backlight
- Mouse CPI: 800 - 2,400 DPI
- Mouse Sensor: PixArt PAW3212
- 2.4GHz Wireless Connectivity
- 18 Month Warranty
- Product Code: RD-BS-8772RP
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R397






