Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Elgato Cold Shoe is a premium mounting solution for audiovisual equipment and accessories. Attach gear to a camera, Elgato Multi Mount rig, light stands, tripods, or any device with a ¼" screw. A premium mounting solution for video, audio, and lighting accessories. Ideal for Key Light Mini. Lock in the perfect position with 180-degree tilt and 360-degree swivel. Securely attach a flash, mic, Key Light Mini or other device. Connect to a camera or cold shoe adapter. Compatible with tripods, light stands, or any mount with a 1/4-inch screw. Adjust the tilt tension using the included Allen wrench. Fasten your accessory to Cold Shoe. Overhead setups, multiple mounting points, freestanding applications. All Multi Mount components are inter-compatible, so you can customize your configuration on the fly.
| SKU | 10AAR9901 |
| Screw Size | 1/4" with lock |
| Tilt | 180° |
| Swivel | 360° |
| Maximum Load | 3 kg |
| Features | Mounting Plate Fixing Knob Locking Knob Damping Screw |
| Dimensions | 53mm x 41mm x 26mm |
| Weight | 0.1 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Elgato Cold Shoe Mount with 1/4" Screw
- Product Code: 10AAR9901
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R351







