Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
A studio-grade boom arm for your premium microphone. Designed to lay low, look terrific, and work around you. 360-degree arm rotation for maximum flexibility. A ball head for precise microphone positioning. And a padded clamp that fits popular desk designs. Just add your mic and get talking. Wave Mic Arm LP does more than free up real estate, reduce vibration, and elevate your microphone for optimal audio quality. Push it aside when you need your workspace. Swing it back when you go live. Either way, your view remains unobstructed. Compatible with 1/4, 3/8 and 5/8-inch mic mounts, Wave Mic Arm LP works right out the box with microphones weighing up to 2 kg/4.4 lbs.
| SKU | 10AAN9901 |
| Thread | 1/4", 3/8", 5/8" |
| Arm Length | Arm 1: 40 cm Arm 2: 40 cm |
| Total Reach | 73.9 cm |
| Horizontal Range | 360° |
| Boom Angle | Adjustable |
| Load Capacity | 2 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Elgato Wave Mic Arm LP Low Profile Suspension Boom Arm for Desktop Microphone
- Product Code: 10AAN9901
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK








