Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
With so many fast charging technologies out there it can be a pain to figure out which one is best for you. Luckily, the P10000QCD supports a wide range of fast charging standards including Qualcomm QC 3.0, USB PD 3.0, MTK PE1.1, Samsung AFC, HUAWEI SCP & FCP, and OPPO VOOC. The P10000QCD features two USB-A ports and one ISB-C port with an output current of up to 5V/3A, allowing you to charge three devices simultaneously. The P10000QCD's USB Type-C port supports bidirectional charging. This means you'll only need one cable for charging the P10000QCD and all your devices, from mobile phone to game console. The P10000QCD features a digital display that shows you the precise status of the power bank. Whether you're charging one device or three simultaneously, you'll know exactly how much power is left!
| Model | AP10000QCD-DGT-CBK |
| Colour | Black |
| Capacity | 10,000 mAh |
| Input | 1 x USB-C: DC 5V/3A, 9V/2A, 18W max 1 x Micro USB: DC 5V/2A, 10W max |
| Output | USB-A 1: DC 5V/4.5A, 9V/2A, 12V/1.5A, 22.5W max USB-A 2: DC 5V/4.5A, 9V/2A, 12V/1.5A, 22.5W max USB-C: DC 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A, 18W max 3 USB ports: DC 5V/3A, 15W max |
| Accessories | USB-C Cable User Manual |
| Dimensions | 100mm x 50mm x 25mm |
| Weight | 175 g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ADATA P10000QCD Power Bank with Digital Display, Triple Outputs, 10,000 mAh — Black
- Product Code: AP10000QCD-DGT-CBK
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R325



