Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The ADATA P20000D Portable Power Bank makes it clear what a flagship power bank is. Packing 20000mAh, this beast is tamed with a high precision digital display that lets you know exactly how much power remains. It also has a bright LED flashlight for added utility and safety. We placed dual USB charging ports on the P20000D so you can top up two devices at once to save time, and bulked it up with robust protective measures. The P20000D embodies ultimate – it’s the envy of all other power banks! Your smart mobile devices keep getting more powerful, allowing you to enjoy advanced gaming and media in ultra HD. But better processing and higher resolution screens mean more power consumption. That’s where the P20000D comes in. Not only does it have massive capacity, it features a digital display that shows actual charge numerically, up to 100. No more vague flashing lights or “more or less” bars. This is real accuracy at a glance. You may have gotten used to 5000mAh power banks, or even 10000mAh. How about 20000mAh? That’s enough for 1.8 full tablet charges, and 6.4 times the capacity of your average smartphone. This isn’t just a power bank, it’s a power station in your bag. With so much power, you can keep going for literally days without worrying about an empty battery.
| Model | AP20000D-DGT-5V-CBL |
| Colour | Blue |
| Capacity | 20,000 mAh |
| Input | 1x Micro USB, 5 VDC / 2.0A |
| Output | 2x USB Type-A, 5 VDC / 2.1A (2.1 A max) |
| Accessories | Micro USB Cable User Manual |
| Dimensions | 163mm x 80.6mm x 23.3mm |
| Weight | 450 g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ADATA P20000D Power Bank with Flashlight and Digital Display, Dual Outputs, 20,000 mAh — Blue
- Product Code: AP20000D-DGT-5V-CBL
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



