Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Cut down on the wait with the ADATA P20000QCD power bank! Featuring a large 20,000mAh battery, compact form factor, and support for Qualcomm QC 3.0 and USB Power Delivery 3.0, the P20000QCD will charge up your devices in no time as you go! Whether your devices use Qualcomm QC 3.0 or USB PD 3.0, the P20000QCD has your fast charging needs covered! The P20000QCD features two USB-A ports and one USB-C port with total output power of up to 15W, allowing you to charge three devices simultaneously. The P20000QCD's USB Type-C port makes for easy charging. The Type-C port supports bidirectional charging, which means you'll only need one cable for charging the P20000QCD and all your Type-C devices, from mobile phone to game console. The P20000QCD features a digital display that shows you the precise status of the power bank. Whether you're charging one device or three simultaneously, you'll know exactly how much power is left!
| Model | AP20000QCD-DGT-CDB |
| Colour | Blue |
| Capacity | 20,000 mAh |
| Input | 1 x USB-C: DC 5V/3A, 9V/2A, 18W max 1 x Micro USB: DC 5V/2A, 10W max |
| Output | USB-A 1: DC 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A, 18W max USB-A 2: DC 5V/3A, 15W max USB-C: DC 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A, 18W max 3 USB ports: DC 5V/3A, 15W max |
| Accessories | USB-C Cable User Manual |
| Dimensions | 134mm x 70.3mm x 27mm |
| Weight | 365 g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ADATA P20000QCD Power Bank with Digital Display, Triple Outputs, 20,000 mAh — Blue
- Product Code: AP20000QCD-DGT-CDB
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R387



