Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Weighing a mere 117g and featuring an ultra-compact form factor, the ADATA P5000 Power Bank is the epitome of portable mobile power. What’s more, it comes in six different colors and has a handy built-in counterfeit money detector. You can never be too careful when it comes to counterfeit bills. With a built-in ultraviolet (UV) counterfeit money detector, the P5000 can reveal UV security markings and watermarks to help you spot a fake. At just 117g the P5000 is very lightweight and portable. After you slip it into your bag, you might forget it’s even there. The P5000 employs many safety mechanisms that counter over-discharging, over-charging, short-circuiting, over-voltage, and over-current.
| Model | AP5000-USBA-CBL |
| Colour | Blue |
| Capacity | 5,000 mAh |
| Input | 1x Micro USB, 5 VDC / 1.0A |
| Output | 1x USB Type-A, 5 VDC / 1.0A |
| Accessories | Micro USB Cable User Manual |
| Dimensions | 99mm x 43mm x 22mm |
| Weight | 117 g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ADATA P5000 Power Bank with Counterfeit Money Detector, 5,000 mAh — Blue
- Product Code: AP5000-USBA-CBL
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK



