Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The slim and compact ADATA T10000 with 10,000mAh capacity puts a lot of backup power in your back pocket. At just 15mm thick (thinner than a smartphone), the T10000 slips into bags and pockets with ease. Its textured surface finish gives the power bank a sophisticated look and feel, and won’t pick up unsightly fingerprints. The T10000 features two USB ports with an output current of up to 2.0A, allowing you to charge two devices simultaneously and quickly. With high-quality lithium polymer batteries, a durable and fire-resistant outer casing, and multiple forms of circuit protection, the T10000 offers stable performance, lasts longer, and ensures safety. Safe operations are guaranteed thanks to the device's protective measures against over-charge, over-discharge, short-circuit, and over-voltage in input and output.
| Model | AT10000-USBA-CWH |
| Colour | White |
| Capacity | 10,000 mAh |
| Input | 1 x Micro USB: DC 5V/2A, 10W max |
| Output | USB-A 1: DC 5V/2.0A max USB-A 2: DC 5V/2.0A max |
| Accessories | Micro USB Cable User Manual |
| Dimensions | 136mm x 67mm x 15mm |
| Weight | 217 g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ADATA T10000 Power Bank, Dual Outputs, 10,000 mAh — White
- Product Code: AT10000-USBA-CWH
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R203




