Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The TR-004 USB 3.2 Gen 1 RAID expansion enclosure allows you to expand the capacity of your QNAP NAS and PC. The TR-004 can also be utilized as a DAS (Direct-attached Storage) device, allowing you to directly access its content just by connecting it via USB. The TR-004 features four 3.5-inch SATA drive bays with multiple RAID configuration options and USB 3.2 Gen 1 Type-C connectivity to bring you a highly reliable and secure storage capacity expansion solution.
| Model | TS-431K |
| Operating System | Requires: QTS 4.3.6 or later (QNAP NAS), Windows 8.1 or later (PC) macOS X 10.11 or later (Mac) |
| Drive Bays | 4 x 3.5-inch SATA 6Gb/s |
| Compatibility | 3.5" SATA Hard Disk Drives 2.5" SATA Hard Disk Drives 2.5" SATA Solid State Drives |
| Supported File Systems | Internal Drives: EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, NFS+, exFAT (exFat requires purchase of exFAT driver license from License Center) External Drives: N/A |
| Hot-Swap Support | Yes |
| Security | N/A |
| Processor | Micro processor with hardware RAID |
| Memory | System Memory: N/A Maximum Memory: N/A Memory Slot: N/A |
| Flash Memory | N/A |
| M.2 SSD Slot | No |
| SSD Cache Acceleration Support | No |
| LAN Ports | N/A |
| USB Ports | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| PCI Express Slots | 0 |
| Form Factor | Free standing |
| LED Indicators | HDD1-4, Status USB |
| Buttons | Power, Reset |
| Power | Consumption, HDD Sleep Mode: 4.17W Consumption, Typical: 18.21W Power Supply: 65W Adapter, 100-240VAC |
| Storage Management |
|
| Dimensions | 169 x 160 x 219 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Warranty | 2 Years |
QNAP TR-004 4-Bay USB Type-C Direct Attached Storage with Hardware RAID, 2 x 1Gbe Ethernet
- Product Code: TR-004
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK




