Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Show off your gaming hardware with the Raidmax H702 ARGB ATX Gaming Case and its tempered glass side panel. This gaming case supports ATX, Micro-ATX, and Mini-ITX motherboard form factors and allows for a GPU length of 300mm. It features a unique looking front panel design with a micro vented geometric pattern for additional ventilation. For even more added cooling, it comes pre-installed with a 120mm fan in the rear of the chassis and three 120mm ARGB fans in the front panel. The filtered ventilation on the top panel provides more thermal support while also offering mounting options for future cooling upgrades with a magnetic dust filter included.
| Model | H702TBF |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Plastic, Tempered Glass |
| Dimensions | 357mm x 205mm x 448mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX |
| Front I/O | 1 x USB 3.0 2 x USB 2.0 1 x Headphone Out 1 x Mic In 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 1 3.5": 1 2.5": 1 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 3 x 140mm (3 x 120mm ARGB fans included) Top: 2 x 120mm Back: 1 x 120mm (1 x 120mm ARGB fan included) Bottom: None Side: None |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Top: Up to 240mm / 120mm Back: Up to 120mm Bottom: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 160mm GPU Length: 300mm PSU Length: Standard ATX |
| Weight | Not Specified |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Raidmax AUREOLA H702 ARGB Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- Product Code: H702TBF
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





