Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The growing number of connected personal and IoT devices has led to an overall increase in network density that is pushing the limits of the current WiFi standard. The latest WiFi 6 standard provides future-proof technologies, higher network efficiency, faster WiFi speeds, greater coverage and improved battery life for connected devices, providing a significantly better networking experience for users. ASUS 4G-AX56 is a 2x2 dual-band WiFi 6 LTE Modem Router that provides 80MHz bandwidth and 1024-QAM for dramatically faster wireless connections. With a total networking speed of about 1800Mbps — 574Mbps on the 2.4GHz band and 1201Mbps on the 5GHz band — 4G-AX56 is 1.5X faster than WiFi 5 2x2 dual-band LTE Modem Router. With a revolutionary combination of OFDMA and MU-MIMO technology, WiFi 6 technology provides up to 4X greater network capacity and efficiency in traffic-dense environments. Previous-generation WiFi 5 can only handle one device at a time on each network channel, which is an inefficient use of available bandwidth. OFDMA support in the WiFi 6 standard divides each channel into small sub-channels, allowing signals from multiple devices to be bundled together and transmitted simultaneously, reducing latency for a smoother, more responsive WiFi experience. 4G-AX56 offers unparalleled convenience of use. Long-term tests guarantee wide compatibility and reliability. Just insert a Nano SIM card and enjoy the convenience of 3G/4G mobile broadband connection anywhere for home and SOHO with less mess of cable. 4G-AX56 features the latest LTE Category 6 mobile broadband, which combines two cellular bands to give you internet download speeds of up to 300Mbps — 2X faster than LTE Category 4, and 7X faster than 3G (HSPA+) — so you can share even the biggest files and stream 4K UHD video with ease. 4G-AX56 has one Gigabit WAN port and four Gigabit LAN ports. Smart TV, game consoles, NAS storage devices, backup internet and more can now have their own dedicated ports, making 4G-AX56 your solid digital home hub.
| Model | 4G-AX56 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax |
| Maximum Speed | 802.11a: Up to 54 Mbps 802.11b: Up to 11 Mbps 802.11g: Up to 54 Mbps 802.11ax (2.4GHz): Up to 574 Mbps 802.11ax (5GHz): Up to 1201 Mbps |
| Connectivity | 1 x 1 Gbps RJ45 WAN Port 4 x 1 Gbps RJ45 LAN Ports 1 x Nano SIM Tray |
| WPS | Yes |
| Security | WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise, WPS Support |
| Antennas | 2 x external, 1 x external and 1 x internal for LTE |
| Warranty | 3 Years |
Detailed Information
| Model Name | RT-AX57 |
| Network Standard | IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g WiFi 4 (802.11n) WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) IPv4 IPv6 |
| Product Segment | AX1800 Ultimate AX Performance: 574 + 1201 Mbps |
| Data Rate | 802.11a: Up to 54 Mbps 802.11b: Up to 11 Mbps 802.11g: Up to 54 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (2.4GHz): Up to 574 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (5GHz): Up to 1201 Mbps |
| Connectivity Technology | LTE: Downlink 300 Mbps / Uplink 50 Mbps HSPA+: Downlink 42 Mbps / Uplink 11 Mbps 4G FDD-LTE: 1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 28 4G TDD-LTE: 38 / 40 / 41 3G UMTS: 1 / 3 / 5 / 8 |
| Antenna | WiFi: 2 x External Fixed Antenna LTE: 1 x External Fixed Antenna, 1 x Internal Antenna |
| Memory | 128 MB Flash 512 MB RAM |
| Operating Frequency | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Ports | 1 x Gigabit WAN Port 4 x Gigabit LAN Ports 1 x Nano SIM Tray Slot |
| Buttons | WPS Button Reset Button Power Switch |
| LED Indicators | Power LED WiFi LED x 2 WAN LED Mobile WAN Signal LED x 3 |
| Package Contents | 4G-AX56 Dual Band WiFi 6 LTE Router RJ-45 Cable Power Adapter Quick Start Guide Warranty Card |
| Product Weight (Each) | 513 g |
| Router App | ASUS Router App |
| Alexa | Supports Alexa Skill |
| AiProtection | AiProtection Classic Router Security Assessment Malicious Site Blocking |
| Parental Controls | Parental Control Parental Control Customized Internet Schedule |
| Traffic Controls | Bandwidth Limiter Traditional QoS Real-Time Traffic Monitor Wired Traffic Monitor |
| Wireless | IPv6 MU-MIMO Wi-Fi Encryption : WPA/WAP2-Enterprise,WPA/WPA2-Personal,WPA2-Enterprise,WPA2-Personal,WPA2/WPA3-Personal,WPA3-Personal UTF-8 SSID Guest Network Guest Network Connection Time Limit WPS WiFi MAC Address Filter Wireless Scheduler Airtime Fairness Universal Beamforming Explicit Beamforming |
| WAN | Internet Connection Type: Mobile WAN, Ethernet WAN Dual WAN Port Triggering DMZ DDNS NAT Passthrough: PPTP, L2TP, IPSec, RTSP, H.323, SIP Passthrough, PPPoE relay |
| LAN | DHCP Server IGMP Snooping IPTV Manually Assign IP Address Maximum Manually Assign IP Address Rule: 64 |
| VPN | VPN Client L2TP VPN Client OVPN VPN Client PPTP VPN Server OVPN VPN Server PPTP |
| Administration | Operating mode: Modem Router, Access Point Operating system Firewall Maximum Firewall Keyword Filter: 64 Maximum Firewall Network Service Filter: 32 Maximum Firewall URL Filter: 64 Wake on LAN (WOL) Configuration Backup and Restore SSH Diagnosis Tools Feedback System System Log |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS 4G-AX56 AX1800 Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual Band LTE Wireless Router
- Product Code: 90IG06G0-MO3110
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




