Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The ASUS ExpertWiFi EBM68 provides a fast, secure, and scalable network with rich features tailored for small-to-midsized businesses. Whether used independently or extended with other ASUS ExpertWiFi solutions, the ExpertWiFi EBM68 can easily adapt to your business network needs. The fastest business mesh routers on the market for downloading and smooth video calls. ExpertWiFi supports virtual local area network (VLAN) management. VLAN management enables an easy, fast and flexible way to segment the network wired and wirelessly. You can dedicate an Ethernet port that provides additional security for your business. The EBM68 provides reliable and stable internet access for business owners. With the dual WAN failover solution, businesses can easily switch to a backup WAN connection to minimize downtime during a network interruption, ensuring their POS system remains operational. In addition, business owners can use their smartphone as a backup internet provider by plugging it into the router's USB port. No complicated setup is needed — just plug it in and use it.
| Model | EBM68 (W-1-PK) |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax |
| Maximum Speed | 802.11a: Up to 54 Mbps 802.11b: Up to 11 Mbps 802.11g: Up to 54 Mbps WiFi 4 (802.11n): Up to 300 Mbps WiFi 5 (802.11ac): Up to 4333 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (2.4GHz): Up to 574 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (5GHz-1): Up to 2402 Mbps Wi-Fi 6 (802.11ax) (5GHz-2): Up to 4804 Mbps |
| Connectivity | 1 x 2.5Gbps RJ45 WAN 3 x 1Gbps RJ45 LAN Ports 1 x USB 3.2 Gen 1 |
| WPS | Yes |
| Security | WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise |
| Antennas | 6 x internal |
| Warranty | 3 Years |
Detailed Information
| Model Name | EBM68 |
| Network Standard | IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g WiFi 4 (802.11n) WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) IPv4 IPv6 |
| WiFi Data Rate | 802.11a: up to 54 Mbps 802.11b: up to 11 Mbps 802.11g: up to 54 Mbps WiFi 4 (802.11n): up to 300 Mbps WiFi 5 (802.11ac) (1024QAM): up to 43333 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (2.4GHz): up to 574 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (5GHz-1): up to 2402 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (5GHz-2): up to 4804 Mbps |
| Antenna | Internal Antenna x 6 |
| Transmit/Receive | 2.4GHz 2x2 5GHz-1 2x2 5GHz-2 4x4 |
| Processor | 1.7 GHz Quad-Core Processor |
| Memory | 256 MB Flash 1 GB RAM |
| Boosts Speed | OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: Standard-Based and Universal 1024-QAM High Data Rate 20/40/80/160 MHz Bandwidth |
| Operating Frequency | 2.4 GHz 5 GHz-1 5 GHz-2 |
| Operating Mode | Wireless Router Mode AiMesh Node Mode Access Point Mode |
| Ports | 1 x 2.5G for WAN 3 x 1Gbps for LAN 1 x USB 3.2 Gen1 |
| Buttons | WPS Button Reset Button Power Switch |
| LED Indicators | 1 x Power |
| Power Supply | AC Input: 110-240v (50-60Hz) DC Output: 12V 3A |
| Mounting | Wall Mount |
| Package Contents | ExpertWiFi EBM68 RJ-45 Cable Power Adapter Warranty Card Quick Start Guide Wall-mount Kit |
| Product Weight | 808 g |
| Product Dimensions | 167 x 77 x 186 mm |
| AiMesh | AiMesh
|
| Device Access Control | Web & Apps Filtering
|
| Dashboard | Dashboard |
| Self-Defined Network | Self-Defined Network Type
Multiple Network |
| Security | AiProtection
|
| AiProtection | AiProtection Pro
|
| VPN | VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion Support Surfshark |
| Traffic Control | Adaptive QoS
Traffic Monitor
Traffic Analyzer
|
| WAN | Internet Connection Type
Dual WAN
|
| LAN | DHCP Server IGMP Snooping IPTV LAN Link Aggregation VLAN |
| Wireless | UTF-8 SSID
Wireless Scheduler |
| USB Application | 4G / 5G Auto Mobile Tethering Media Server Samba Server FTP Server Shared Folder Privileges |
| User Interface | Web: ASUSWRT APP: ASUS ExpertWIFI APP |
| Management | Multiple Site Management |
| Administration | Configuration Backup and Restore Diagnosis Tools Feedback System System Log New Device Connect Notification Login Captcha Connection Diagnosis Auto Firmware Update |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS ExpertWiFi EBM68 AX7800 Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual Band Mesh-Enabled Wireless Business Router — Single Pack
- Wi-Fi 6 2.5Gbe LAN Mesh-Enabled Router
- Commercial Grade with Enterprise Features
- Tri Band 2.4GHz, 2 x 5GHz
- 2.4GHz Wi-Fi 6 Bandwidth: Up to 574 Mbps
- 5GHz-1 Wi-Fi 6 Bandwidth: Up to 2402 Mbps
- 5GHz-2 Wi-Fi 6 Bandwidth: Up to 4808 Mbps
- 1 x 2.5Gbps WAN
- 3 x 1Gbps LAN Ports
- Supports LAN Aggregation
- 1 x USB 3.1 Gen 1 Type-A Port
- Supports 3G / 4G Failover
- 6 x Internal Antenna
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90IG07V0-MO3A60
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R5,545





