Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Elevate your smart home with blazing-fast tri-band WiFi 7 speeds of up to 9700 Mbps, boosted range with ASUS RF and AI-boosted Smart AiMesh technology and up to 20G of wired capacity. The ASUS RT-BE92U unleashes superior 6 GHz WiFi and future-proof 10G networking. With the new ASUS Network Security suite and advanced features such as the IoT Network, the RT-BE92U safeguards your network end-to-end, 24/7. The ASUS RT-BE92U boasts cutting-edge WiFi 7 technology with superior 6 GHz band. Enjoy next-generation speeds and connected experiences and cloud computing, including 8K streaming, HDR gaming, content creation and AI networking. The RT-BE92U harnesses the power of WiFi 7 and next-gen Smart AiMesh technology to deliver wider coverage, a more stable and secure network and a feature-rich network experience – all under one network name for your entire smart home.
| Model | RT-BE92U |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax, 802.11be |
| Maximum Speed | 802.11be (2.4GHz): Up to 1032 Mbps 802.11be (5GHz): Up to 2882 Mbps 802.11be (6GHz): Up to 5764 Mbps |
| Connectivity | 1 x 10Gbps RJ45 WAN / LAN Port 1 x 2.5Gbps RJ45 WAN / LAN Port 3 x 2.5Gbps RJ45 LAN Port |
| WPS | Yes |
| Security | WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise, WPS Support |
| Antennas | 4 x external |
| Warranty | 3 Years |
Detailed Information
| Model Name | RT-BE92U |
| Network Standard | IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g WiFi 4 (802.11n) WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) WiFi 7 (802.11be) IPv4 IPv6 |
| WiFi Data Rate | WiFi 7 (802.11be) (2.4GHz): Up to 1032 Mbps WiFi 7 (802.11be) (5GHz): Up to 2882 Mbps WiFi 7 (802.11be) (6GHz): Up to 5764 Mbps |
| Antenna | External Antenna x4 |
| Transmit/Receive | 2.4GHz 3x3 5GHz 2x2 6GHz 2x2 |
| Processor | 2.0 GHz Quad-Core Processor |
| Memory | 256 MB Flash 1 GB DDR4 RAM |
| Boosts Speed | OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: Standard-Based and Universal 4096-QAM High Data Rate 20/40/80/160/320 MHz Bandwidth |
| Operating Frequency | 2.4 GHz 5 GHz 6 GHz |
| Operating Mode | Wireless Router Mode AiMesh Node Mode Access Point Mode Media Bridge Mode Repeater Mode |
| Ports | 1 x 10G for WAN/LAN 1 x 2.5Gbps for WAN/LAN 3 x 2.5Gbps for LAN 1 x USB 3.2 Gen1 |
| Buttons | WPS Button Reset Button Power Switch |
| LED Indicators | 1 x Power 1 x WAN 1 x LAN 1 x 2.4GHz 1 x 5GHz 1 x 6GHz |
| Power Supply | AC Input: 110-240v (50-60Hz) DC Output: 12V 3A |
| Product Dimensions | 247.18 x 101.59 x 287.47 mm |
| AiMesh | AiMesh Primary AiMesh Router AiMesh Node |
| Parental Control | Allow you to block access to unwanted websites and apps Web & Apps Filters Time Scheduling Safe Browsing Customized Internet Schedule Maximum Parental Control Profile: 64 Maximum Parental Control Content Filter Rule: 64 |
| Guest Network | Support Guest Network Pro Maximum Guest Network Rule: 2.4GHz + 5GHz x 5 Guest Network Connection Time Limit Guest Network Pro Encryption : Open system, WPA/WPA2-Personal/WPA3-Personal |
| Security | AiProtection VPN WPA/WPA2/WPA3 Personal WPA/WPA2/WPA3 Enterprise Open System & OWE WPS Let's Encrypt DNS-over-TLS SSH Security Scan Firewall Maximum Firewall Keyboard Filter: 64 Maximum Firewall Network Service Filter: 32 Maximum Firewall URL Filter: 64 |
| AiProtection | AiProtection Pro Router Security Assessment Malicious Site Blocking Two-Way IPS Infected Device Prevention and Blocking |
| VPN | Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VNP Server WireGuard VPN Fusion Support Safeshark |
| Traffic Control | Adaptive QoS Bandwidth Monitor Bandwidth Limiter Maximum Bandwidth Limiter Rule: 32 Traditional QoS Traffic Monitor Real-Time Traffic Monitor Wired Traffic Monitor Wireless Traffic Monitor Traffic Analyzer Traffic Analysis Period: Daily, Weekly, Monthly Website History |
| WAN | Internet Connection Type: PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP, IPSec Dual WAN 3G / 4G LTE Dongle 4G / 5G Autoo Mobile Tethering Port Forwarding Maximum Port Forwarding Rule: 64 Port Triggering Maximum Port Triggering Rule: 32 DMZ DDNS NAT Passthrough: PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through, SIP Pass-Through, PPPoE Relay |
| LAN | DHCP Server IGMP Snooping IPTV Manually Assign IP Address Maximum Manually Assign IP Address Rule: 128 Wake on LAN (WOL) |
| Wireless | MU-MIMO UTF-8 SSID WiFi MAC Address Filter Maximum MAC filters: 64 Wireless Scheduler Airtime Fairness RADIUS Client Universal Beamforming Explicit Beamforming |
| USB Application | 4G / 5G Auto Mobile Tethering File System: HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4 Safely Remove Disk AiCloud Download Master AiDisk Media Server Time Machine Samba Server FTP Server Shared Folder Privileges |
| User Interface | Web: AsusWRT App: ASUS Router APP |
| Administration | Configuration Backup and Restore Diagnosis Tools Feedback System System Log New Device Connect Notification Login Captcha Connection Disagnosis Auto Firmware Update |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS RT-BE92U BE9700 Wi-Fi 7 (802.11be) Tri Band Mesh-Enabled Wireless Router
- Wi-Fi 7 2.5 Gigabit LAN Mesh-Enabled Router
- Tri Band 2.4GHz, 5GHz & 6GHz
- 2.4GHz Wi-Fi 7 Bandwidth: Up to 1032 Mbps
- 5GHz Wi-Fi 7 Bandwidth: Up to 2882 Mbps
- 6GHz Wi-Fi 7 Bandwidth: Up to 5764 Mbps
- 1 x 10Gbps LAN / WAN Port
- 1 x 2.5Gbps LAN / WAN Port
- 3 x 2.5Gbps LAN Ports
- 1 x USB 3.1 Gen 1 Type-A Port
- 4 x External Antenna
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90IG08F0-MO9A0V
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R6,042







