Let’s face it, life’s busy. And backing up digital memories is always on the to-do list. Check it off — with One Touch Hub. Password-protected storage with a front-facing USB-C and USB 3.0 port lets you quickly backup files AND charge multiple devices simultaneously. Windows and Mac-compatibility, file mirroring, and capacities that store countless photos and more make this task a thing of the past. Need a hard drive that goes above and beyond the call of duty? Opt for One Touch Hub with data security. Thanks to its password protection and AES-256 hardware encryption — the same standard used by the U.S. government and global intelligence agencies — you can rest easy knowing your digital life is secure. Easily edit, organise, store, and share photos with a four-month complimentary membership to Adobe Creative Cloud Photography plan. Edit with the powerful and easy-to-use interface of Adobe Photoshop Lightroom and combine images into rich, multilayered artwork with Adobe Photoshop.
| Model | STLC6000400
|
| Capacity | 6 TB |
| Interface | USB 3.0 Type-A and USB 3.2 Gen1 Type-C |
| Form Factor | 3.5" |
| Spindle Speed | Not specified |
| Dimensions | 199mm x 130mm x 45mm |
| Weight | 1.24 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information |
| Warranty Duration | 2 Years |
* These links will redirect to an external website which may be governed by its own privacy policy. We do not share customer information with external sites outside of what's lined out in our
Privacy Policy.