Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Nova Acoustic System combines hardware and software for Almighty Audio and pure immersion, with powerful wireless features for a stellar experience. Challenge your perceptions of gaming headsets with the best-in-class Nova Acoustic System, with powerful, custom-designed High Fidelity Drivers. Crystal clear high notes, precise mid-range, and deep bass fills your ears as the drivers work together with SteelSeries Sonar Audio Software Suite. Hear an opponent's position with 360° Spatial Audio and immediately identify the direction for your next move. Immersive audio surrounds you from every angle, putting you at the center of the action for an in-game advantage. Take complete control over your sound with the Pro-grade Parametric EQ, a first in gaming. SteelSeries Sonar Audio Software Suite gives you X-Ray Hearing to identify footsteps and other key in-game sounds enabled by presets from esports pros to gain the advantage. Play and communicate your way. Seamlessly swap between multiple devices with the pocket-size USB-C dongle, bringing 2.4GHz wireless to your PC, Mac, PlayStation, or Switch. Utilize the latest USB-C connection to charge the headset for maximum flexibility, no more carrying multiple cables. With up to 38 hours of playback, that's over a day and a half of continuous use, keeping you connected to your favorite gaming world for as long as you need. Get back into the fray quickly with the USB-C Fast Charge function, bringing 6 hours of use after just 15 minutes.
| Model | 61565 |
| Driver Size | 40mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 22KHz |
| Headset Sensitivity | 93dB |
| Headset Impedance | 36 Ohms |
| Surround | Virtual 7.1 Surround Sound |
| Microphone Type | Noise cancelling, bidirectional |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 6.5KHz |
| Microphone Sensitivity | -38dB |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | None |
| Connectivity | Wireless or USB-C (Type-A adapter included) Wireless up to 38 hours battery life Bluetooth up to 26 hours battery life |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
SteelSeries Arctis Nova 7X Virtual 7.1 Surround Sound Gaming Headset Compatible with Xbox, Wireless and USB Type-C — Black
- 7.1 Virtual Surround Sound Gaming Headset
- Wireless and Type-C Connectivity
- Frequency Response: 20 - 22,000 Hz
- Battery Life: Up to 38 Hours
- Colour: Black
- Sonar ClearCast AI-Powered Noise Cancelling Microphone
- Multi-Platform Compatible
- ComfortMAX System
- Nova Acoustic System
- 2 Year Warranty
- Product Code: 61565
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





