Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Reach almighty audio levels with the Nova Pro Acoustic System and Premium High Fidelity Drivers with immersive 360° Spatial Audio, enhanced with Sonar Software. Fully compatible with Tempest 3D audio for PS5 / Microsoft Spatial Sound. Active noise cancellation fully immerses you in the gaming world by removing outside distractions with Transparency Mode as an optional toggle. Hot-swap between two batteries to keep playing as long as desired, never running out of power. Simultaneous 2.4GHz and Bluetooth allow mixing game and mobile audio for phone calls and multimedia playback at the same time. AI-powered ClearCast Gen 2 noise cancelling microphone silences background noise and keyboard sounds for pristine audio communication and a fully retractable design. Multi-System Connect with dual USB ports works with PC, Mac, PlayStation, Switch and more. Pinpoint your enemy's location long before you see them with Sonar a breakthrough in gaming sound.
| Model | 61520 |
| Driver Size | 40mm |
| Headset Frequency Response | 10Hz - 40KHz |
| Headset Sensitivity | 93dB |
| Headset Impedance | 38 Ohms |
| Surround | Virtual 7.1 Surround Sound |
| Microphone Type | Noise cancelling, bidirectional |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 6.5KHz |
| Microphone Sensitivity | -38dB |
| Microphone Impedance | 2200 Ohms |
| Lighting | None |
| Connectivity | Wireless 2.4 GHz and Bluetooth Up to 44 hours battery life (2.4 GHz Quantum 2.0 Gaming Wireless) Up to 36 hours battery life (2.4 GHHz Quantum 2.0 Gaming Wireless BT (18-22 hours/battery) |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
SteelSeries Arctis Nova Pro Virtual 7.1 Surround Sound Gaming Headset, Wireless — Black
- Virtual 7.1 Surround Sound Gaming Headset
- Wireless Connectivity with DAC
- Frequency Response: 10 - 40,000 Hz
- Battery Life: Up to 44 Hours
- Range: Up to 12m
- Colour: Black
- Compatible with PlayStation
- ClearCast Gen 2 Noise Cancelling Microphone
- DAC & Pop Filter Included
- 2 Year Warranty
- Product Code: 61520
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



