Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
NVIDIA Quadro RTX 4000 combines the NVIDIA Turing GPU architecture with the latest memory and display technologies, to deliver the best performance and features in a single-slot PCI-e form factor. Enjoy greater fluidity with photorealistic rendering, experience faster performance with AI-enabled applications and create detailed, lifelike VR experiences more cost-effectively and across a broader range of workstation chassis configurations.
| Graphics Processing | Quadro RTX 4000 |
| Core Clock | 1005 - 1545 MHz |
| CUDA Cores | Quantity: 2304 CUDA Compute Capability: 7.5 |
| Ray Tracing Cores | 36 |
| Tensor Cores | 288 |
| Performance | RTX-OPS: 43T Ray Casts: 6 Giga Rays/Sec Half Precision: 14.2 TFLOPS Single Precision: 7.1 TFLOPS Double Precision: 221.8 TFLOPS Deep Learning: 57.0 Tensor TFLOPS |
| Memory Clock | 13000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 416 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 3.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=241mm W=112mm H=single slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Recommended PSU | 500W |
| Power Connectors | 8 Pin*1 |
| Output | DisplayPort 1.4 *3 USB Type-C (supports VirtualLink) *1 |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | DisplayPort to DVI adapter |
PNY Quadro RTX 4000 Workstation Graphics Card, 8GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: VCQRTX4000-PB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK




