Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
NVIDIA Quadro RTX 8000, powered by the NVIDIA Turing architecture and the NVIDIA RTX platform, combines unparalleled performance and memory capacity to deliver the world’s most powerful graphics card solution for professional workflows. Designers and artists can now wield the power of hardware-accelerated ray tracing, deep learning, and advanced shading to dramatically boost productivity and create amazing content faster than ever before.
| Graphics Processing | Quadro RTX 8000 |
| Core Clock | 1395 - 1770 MHz |
| CUDA Cores | Quantity: 4608 CUDA Compute Capability: 7.5 |
| Ray Tracing Cores | 72 |
| Tensor Cores | 576 |
| Performance | RTX-OPS: 84T Ray Casts: 10 Giga Rays/Sec Half Precision: 32.6 TFLOPS Single Precision: 16.3 TFLOPS Double Precision: 509.8 TFLOPS Deep Learning: 130.5 Tensor TFLOPS |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 48 GB with ECC (96 GB with NVLink) |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 672 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 3.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=268mm W=112mm H=dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Recommended PSU | 600W |
| Power Connectors | 8 Pin*1, 6 Pin *1 |
| Output | DisplayPort 1.4 *4 USB Type-C (supports VirtualLink) *1 |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | DisplayPort to DVI adapter |
PNY Quadro RTX 8000 Workstation Graphics Card, 48GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: VCQRTX8000-PB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





