| SKU | F5-5600U3636C16GX2-RS5K |
| Memory Series | Ripjaws S5 |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 32GB Kit (2 x 16GB) |
| Tested Latency | 36-36-36-76 |
| Tested Voltage | 1.20V |
| Tested Speed | 5600MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 40-40-40 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-44800 (5600MHz) |
| Compatibility | Intel 600 Series |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
G.Skill Ripjaws S5 32GB (2 x 16GB) DDR5 DRAM 5600MHz CL36 1.20V F5-5600U3636C16GX2-RS5K Memory Kit — Black