Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
NOTE: May require a BIOS update to work with older motherboards.Intel Core i3-14100 Processor (12M Cache, up to 4.70 GHz) quick reference guide including specifications, features, pricing, compatibility, design documentation, ordering codes, spec codes and more.
| SKU | BX80715300 |
| Base Clock Speed | P-Core: 3.90 GHz |
| Maximum Boost Speed | P-Core: 3.90 GHz |
| Cores | P-Cores: 2 with HyperThreading |
| Threads | 4 |
| Cache | L1 Cache: 160 KB (80 KB per Core) L2 Cache: 2.5 MB (1.25 MB per Core) L3 Cache: 6 MB (Shared) L4 Cache: None |
| RAM Support | DDR4-3200 DDR5-4800 |
| PCI Express Version | PCIe 5.0 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 710 |
| Included Heatsink | Yes |
| Unlocked Multiplier for Overclocking | No |
| TDP | 46w |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
| Processor Specifications | |
| Manufacturer | Intel |
| Socket | LGA1700 |
| Architecture | Raptor Lake Refresh |
| Cores | 2 P-Cores |
| Threads | 4 Threads |
| Base Frequency | P-Cores: 3.90 GHz |
| Boost Frequency (Maximum) | P-Cores: 3.90 GHz |
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
| Unlocked Multiplier | No |
| Onboard Graphics | Intel UHD Graphics 710 |
| Heatsink | Yes |
| TDP | 46w |
Intel Processor 300 2 Core CPU, LGA1700, 3.9GHz
Intel Processor
Core i3
Core i5
Core i7
Core i9
300
14100
14100F
14400
14400F
14500
14600K
14600KF
14700
14700F
14700K
i7-14700KF
14900
14900F
14900K
14900KF
14900KS
- Socket LGA1700
- 2 P-Cores + HyperThreading
- 2 Cores, 4 Threads Total
- 3.90GHz
- 6MB Smart Cache
- Intel UHD Graphics 710
- TDP: 46w
- 3 Year Warranty
- Product Code: BX80715300
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

