Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES PRAGMATA
- Offer valid 14 April 2026 to 12 May 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 9 June 2026
- Click here for more information
NVIDIA Blackwell architecture is elevated by enhanced cooling and power delivery, fortified with rugged reinforcements for exceptional durability. Lock, load and dominate with the TUF Gaming GeForce RTX 5080, designed to withstand the harshest conditions and deliver unparalleled performance. By melting to effectively fill the gaps between the GPU and the thermal module, a premium phase-change GPU thermal pad provides superior thermal conductivity and enhanced heat dissipation, ensuring optimal performance and longevity for graphics cards under heavy loads. A high-quality diecast shroud and aluminum backplate help prevent PCB flex and feature large vents to further increase heat dissipation. ASUS GPU Guard applies adhesive to secure all four corners to reduce the risk of cracks, while a GPU bracket helps ensure uniform mounting pressure and extra stability.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5080 |
| Core Clock | OC Mode: 2640 MHz (Reference Card: 2617 MHz) Default Mode: 2617 MHz |
| CUDA Cores | 10752 |
| Ray Tracing Cores | 84 |
| Tensor Cores | 336 |
| Streaming Multi-Processors | 84 |
| Memory Clock | 30000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 960 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 348 x 146 x 72 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 850w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1a 2 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Speedsetup Manual TUF Graphics Card Holder TUF Velcro Hook & Loop TUF Magnet TUF Gaming Certificate Thank You Card Adapter Cable (1 to 3) |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS TUF GAMING GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Graphics Card, 16GB
- NVIDIA GeForce RTX 5080 Graphics Processor
- Base Clock: 2295 MHz
- Boost Clock: Up to 2640 MHz
- CUDA Cores: 10,752 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 84 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 336 Tensor Cores
- Memory: 16GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 30,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Metal Backplate with Vented Exoskeleton
- Included GPU Support
- Phase-Change GPU Thermal Pad
- 16.7 Million Colour RGB Lighting
- 3 x DisplayPort 2.1a, 2 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: ASUS TUF-RTX5080-16G-GAMING
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








