Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Take your professional workflows to the next level with the NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell Generation. Equipped with the latest NVIDIA architecture and 48GB of fast GDDR7 memory, this GPU delivers exceptional performance, graphics, and AI capabilities, making it perfect for professionals who demand the best. With NVIDIA's AI-powered technologies, professionals can accelerate their workflows, bring complex projects to life, and achieve stunning results, all while enjoying seamless multitasking and improved collaboration.
| Graphics Processing | RTX Pro 5000 Blackwell |
| Core Clock | 1740 - 2377 MHz |
| CUDA Cores | 14080 |
| Ray Tracing Cores | 110 |
| Tensor Cores | 440 |
| Performance | RT Core Performance: 196 TFLOPS AI TOPS: 2064 AI TOPS Half Precision: 69.94 TFLOPS Single Precision: 69.94 TFLOPS Double Precision: 1045.90 GFLOPS |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 48 GB |
| Memory Type | GDDR7 ECC |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 1,334 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 267mm x 112mm, dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 700W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin 12VHPWR |
| Output | 4 x DisplayPort 2.1 |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | Quick Start Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
PNY RTX PRO 5000 BLACKWELL Graphics Card, 48GB
- NVIDIA RTX Pro 5000 Blackwell Graphics Processor
- Base Clock: 1740 MHz
- Boost Clock: Up to 2377 MHz
- CUDA Cores: 14,080 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 110 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 440 Tensor Cores
- NVENC Engines: 3x 9th Gen NVENC Video Engines
- NVDEC Engines: 3x 6th Gen NVDEC Video Engines
- Memory: 48GB GDDR7 with ECC
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- 4 x DisplayPort 2.1, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: VCNRTXPRO5000B-PB
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R124,239








