Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The NVIDIA RTX PRO 2000 GPU delivers breakthrough performance in a power-efficient, compact form factor. With cutting-edge Blackwell GPU hardware architecture and 16 GB of ultra-fast GDDR7 memory, accelerate AI-augmented multi-application and graphics workflows with unparalleled productivity boosts and edge inference, future-proofing your desktop for agentic AI.
| Graphics Processing | RTX Pro 4000 Blackwell |
| Core Clock | 982 - 1957 MHz |
| CUDA Cores | 4352 |
| Ray Tracing Cores | 34 |
| Tensor Cores | 136 |
| Performance | RT Core Performance: 52 TFLOPS AI TOPS: 545 AI TOPS Half Precision: 17.03 TFLOPS Single Precision: 17.03 TFLOPS Double Precision: 266.20 GFLOPS |
| Memory Clock | 18000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 ECC |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 288 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x 16 (x8 Electrical) |
| Digital max resolution | 7680x4320@100Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 168mm x 69mm, dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 250W |
| Power Connectors | None |
| Output | 4 x Mini DisplayPort 2.1 |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | Quick Start Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
PNY RTX PRO 2000 BLACKWELL Graphics Card, 16GB
- NVIDIA RTX Pro 2000 Blackwell Graphics Processor
- Base Clock: 982 MHz
- Boost Clock: Up to 1957 MHz
- CUDA Cores: 4,352 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 34 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 136 Tensor Cores
- NVENC Engines: 1x 9th Gen NVENC Video Engine
- NVDEC Engines: 1x 6th Gen NVDEC Video Engine
- Memory: 16GB GDDR7 with ECC
- Effective Memory Clock: 18,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- 4 x Mini DisplayPort 2.1, Maximum 4 Displays
- Includes 1 x mDP to DP NVIDIA Certified Latching Adapter
- Includes Standard and Low-Profile Brackets
- No External Power Required
- 3 Year Warranty
- Product Code: VCNRTXPRO2000B-PB
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R15,911






