Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The NVIDIA RTX PRO 4000 Blackwell SFF Edition combines next-gen RT Cores, Tensor Cores, and CUDA cores with 24GB of GDDR7 memory for the ultimate performance in a compact design. Experience the power of the NVIDIA Blackwell architecture with the NVIDIA RTX PRO 4000 Blackwell SFF Edition. Featuring next-generation Tensor and RT Cores, plus a new generation of CUDA cores and GDDR7 memory, it delivers exceptional performance for rendering, AI, and graphics in a compact form factor.
| Graphics Processing | RTX Pro 4000 Blackwell |
| Core Clock | 1230 - 2055 MHz |
| CUDA Cores | 8960 |
| Ray Tracing Cores | 70 |
| Tensor Cores | 280 |
| Performance | RT Core Performance: 112 TFLOPS AI TOPS: 1178 AI TOPS Half Precision: 36.83 TFLOPS Single Precision: 36.83 TFLOPS Double Precision: 575.40 GFLOPS |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Type | GDDR7 ECC |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 672 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@100Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 168mm x 69mm, dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 300W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin 12VHPWR |
| Output | 4 x Mini DisplayPort 2.1 |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | Quick Start Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
PNY RTX PRO 4000 BLACKWELL SFF Edition Graphics Card, 24GB
- NVIDIA RTX Pro 4000 Blackwell Graphics Processor
- Base Clock: 1230 MHz
- Boost Clock: Up to 2055 MHz
- CUDA Cores: 8,960 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 70 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 280 Tensor Cores
- NVENC Engines: 2x 9th Gen NVENC Video Engines
- NVDEC Engines: 2x 6th Gen NVDEC Video Engines
- Memory: 24GB GDDR7 with ECC
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- 4 x Mini DisplayPort 2.1, Maximum 4 Displays
- Includes 1 x mDP to DP NVIDIA Certified Latching Adapter
- Includes Standard and Low-Profile Brackets
- 1 x PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: VCNRTXPRO4000LP-PB
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R42,345






