Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The NVIDIA RTX PRO 4500 Blackwell Generation supercharges creative, engineering, and scientific workflows with groundbreaking AI acceleration, neural rendering, and 32GB of ultra-fast memory. Equipped with 5th Gen Tensor Cores, 4th Gen RT Cores, and Blackwell’s advanced CUDA architecture, it empowers professionals to pioneer agentic AI systems, simulate photorealistic physics, and render cinematic 3D worlds—all while tackling larger datasets and more complex workloads than ever before.
| Graphics Processing | RTX Pro 4500 Blackwell |
| Core Clock | 1635 - 2407 MHz |
| CUDA Cores | 10496 |
| Ray Tracing Cores | 82 |
| Tensor Cores | 328 |
| Performance | RT Core Performance: Not Specified AI TOPS: Not Specified Half Precision: 50.53 TFLOPS Single Precision: 50.53 TFLOPS Double Precision: 789.50 GFLOPS |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | GDDR7 ECC |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 896 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 268mm x 112mm, dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin 12VHPWR |
| Output | 4 x DisplayPort 2.1 |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | Quick Start Guide Auxiliary Power Cable |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
PNY RTX PRO 4500 BLACKWELL Graphics Card, 32GB
- NVIDIA RTX Pro 4500 Blackwell Graphics Processor
- Base Clock: 1230 MHz
- Boost Clock: Up to 2055 MHz
- CUDA Cores: 10,496 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 82 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 328 Tensor Cores
- NVENC Engines: 2x 9th Gen NVENC Video Engines
- NVDEC Engines: 2x 6th Gen NVDEC Video Engines
- Memory: 32GB GDDR7 with ECC
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- 4 x DisplayPort 2.1, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: VCNRTXPRO4500B-PB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



