Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Forge your legacy with CORSAIR HS80 MAX multiplatform gaming headset. Enjoy true audio via high-fidelity 2.4GHz wireless and Bluetooth, with immersive Dolby Atmos and a high-performing omni-directional microphone. Sonarworks SoundID technology finds your unique audio preferences and creates your one-of-a-kind sound profile. Enjoy low-latency 2.4GHz wireless audio or Bluetooth, and easily switch between wireless modes at the press of a button. Hear it all with multi-platform compatibility with PC, Mac, PlayStation, mobile, and more. Precisely staged three-dimensional audio cues via Dolby Atmos Spatial Audio place you in the middle of the action. Hear all of your games and media with precisely tuned 50mm high-density neodynium drivers. Command your team with stunning clarity on an omni-directional microphone, with NVIDIA Broadcast technology for noise and echo reduction. Up to 65 hours of battery life. 15 min of charge = 6 hours of play. Stress-free floating headband design ensures an extraordinarily comfortable fit on your head. Plush memory foam ear pads. Soft breathable cloth. Aluminium-reinforced frame. Upgrade to first-class gaming.
| Model | CA-9011296-AP |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 40KHz |
| Headset Sensitivity | 116dB (+/- 3dB) |
| Headset Impedance | 32 Ohms @ 1KHz |
| Surround | Virtual 7.1 with Dolby Atmos |
| Microphone Type | Omnidirectional, foldable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | -40dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Lighting | RGB |
| Connectivity | Wireless with USB receiver or Bluetooth Up to 50ft range Up to 65 hours battery life on 2.4GHz without RGB Up to 130 hours battery life on Bluetooth without RGB |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair HS80 MAX WIRELESS Dolby Atmos Virtual 7.1 Surround Sound RGB Wireless Gaming Headset — White
- Spatial Audio Gaming Headset
- Wireless Connectivity
- Drivers: 50mm Neodymium
- Frequency Response: 20 - 40,000 Hz
- Battery Life: Up to 24 Hours
- Range: Up to 18m
- Colour: White
- Omnidirectional Broadcast Grade Mic
- Flip-up to Mute Function
- Memory Foam Ear Pads
- Multi-Platform Compatible
- 2 Year Warranty
- Product Code: CA-9011296-AP
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R3,179








