Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Ender-3 V3 can print 12 times faster than a regular i3-style 3D printer, a new benchmark for bed slingers. It prints faster and better with Creality Hyper PLA filaments. The X and Z axis of Ender-3 V3 are rigged together, allowing two high-torque motors to work in unison for quick response in the blink of an eye. The XZ timing belts of Ender-3 V3 are tensioned automatically. Belt slips or jams become a thing of the past. Thanks to the precise linear rods and timing belts, the Z-axis can position more accurately than ever. It means minimal Z-banding in your 3D prints.
The direct drive extruder of Ender-3 V3 is enhanced by a bolster spring and a ball plunger. It grips on filament tightly without slackening off. A powerful ceramic heater surrounds the hotend. It can fully melt ABS, PETG and other high-temp filaments on the fly.
The durable steel-tipped copper nozzle is integrated with a titanium alloy heatbreak. It blocks heatcreep and can be swapped super easily. The gantry and base are each a single aluminum alloy piece made by integrated die-casting. With fewer bolts and seams, Ender-3 V3 is incredibly solid and stable. Both the gantry and base use ADC12 aluminum alloy, boasting great mechanical strength. The edges and corners are softened with minor curves, so that Ender-3 V3 looks more integral and elegant.
Two fans, front and back on the printhead, cool the freshly printed section rapidly and evenly. Gone with the wind is any drooping, warping, or stringing. Moreover, dynamic balancing is adopted for printhead fans for reduced vibrations.
Ender-3 V3 comes to you in highly pre-assembled modules. Even a first-time 3D printer user can put it together within 10 minutes. Give it a tap and walk away. The auto calibration gets everything ready for you. No need to pull a paper or turn any screws.
A 4.3" screen gives seamless touch response. With HD (800 x 480) resolution, it displays temperatures leveling process, and model preview vividly by motion graphics.
| SKU | ENDER-3 V3 |
| Printing Technology | FDM (Fused Deposition Modelling) |
| Build Volume | 220 x 220 x 250 mm |
| Speed | Printing Speed:
Maximum Acceleration: ≤ 20,000 mm/2² |
| Accuracy | ± 0.2 mm |
| Layer Height | 0.1 - 0.35 mm |
| Nozzle | Diameter: 0.4 mm Temperature: ≤ 300°C |
| Heatbed Temperature | ≤ 110°C |
| Extruder | New High-Speed Direct Drive Extrusion |
| Build Surface | PEI Flexible Build Plate |
| Display | 4.3" HD (800 x 480) Colour Touch Screen |
| Power Loss Recovery | Yes |
| Filament Run-out Sensor | Yes |
| Leveling Mode | Automatic |
| Power | 350w |
| File Handling | Printable File Formats:
Slicing File Formats:
File Transfer:
|
| Supported Filaments | PLA TPU PETG ABS PLA-CF PETG-CF CR-Carbon |
| Dimensions | 358 x 374 x 498 mm |
| Weight | 7.83 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Creality ENDER-3 V3 3D Printer
- Creality 3D Printer
- Printing Technology: FDM (Fused Deposition Modelling)
- Extruder: New High-Speed Direct Drive Extrusion
- Supported Filaments: PLA, TPU. PETG, ABS, PLA-CF, PETG-CF, CR-Carbon
- Build Volume: 220 x 220 x 250 mm
- Build Surface: PEI Flexible Build Plate
- Maximum Printing Speed: 600 mm/s
- Maximum Acceleration: 20,000 mm/s²
- Nozzle Temperature: ≤ 300°C
- Power Loss Recovery
- Filament Run-Out Sensor
- Print from USB, WLAN, or Creality Cloud App
- 1 Year Warranty
- Product Code: ENDER-3 V3
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






