Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Touch UI with an intuitive tab bar; Smart self-test for Z offset, auto leveling, and more with just one tap; Real-time model preview, and vivid motion graphics of printing parameters. Input shaping: Mitigates the printer's vibrations for minimal ringing or ghosting. Motion advance: Optimizes the feeding flow for fewer blobs and oozes.
The fun goes beyond the limits of space with LAN printing and cloud printing. Every aspect of your 3D printer can be controlled from a PC (Creality Print) or a phone (Creality Cloud APP) via WiFi. With multiple printers online, you can manage them efficiently as a print farm.
The precise linear rail on the X-axis has a carriage slide containing ball bearings, making each move accurate, steady, and frictionless (0.04 friction coefficient). Built out of stiff steel, it will stay as new even after long-time use.
60W ceramic heater, able to fully melt filaments for high-speed printing; Bi-metal (copper+titanium alloys) heatbreak, preventing thermal creep; Copper nozzle, enabling 300°C printing. Each side of the printhead has a model cooling fan. Together, they cool the freshly printed section rapidly and evenly. Now, your prints are always in good shape.
It occupies less space, weighs less, but has richer functions, giving you more liberty to play out creative desire.
Ender-3 V3 KE can handle Hyper PLA, PETG, ABS, TPU(95A) and ASA filaments. Just pick the right one to print whatever daily item, part, or product you like. Ender-3 V3 KE prints faster and better with Creality Hyper PLA.
| SKU | ENDER-3 V3 KE |
| Printing Technology | FDM (Fused Deposition Modelling) |
| Build Volume | 220 x 220 x 240 mm |
| Speed | Printing Speed:
Maximum Acceleration: 8,000 mm/2² |
| Accuracy | ± 0.1 mm |
| Layer Height | 0.1 - 0.35 mm |
| Nozzle | Diameter: 0.4 mm Temperature: ≤ 300°C |
| Heatbed Temperature | ≤ 100°C |
| Extruder | Upgraded "Sprite" Direct Drive Extrusion |
| Build Surface | PEI Flexible Build Plate |
| Display | 4.3" Colour Touch Screen |
| Power Loss Recovery | Yes |
| Filament Run-out Sensor | Yes |
| Leveling Mode | Automatic, Hands-Free |
| Power | 350w |
| File Handling | Printable File Formats:
Slicing File Formats:
File Transfer:
|
| Supported Filaments | PLA PETG ABS TPU (95A) ASA |
| Dimensions | 433 x 366 x 490 mm |
| Weight | 7.8 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Creality ENDER-3 V3 KE 3D Printer
- Creality 3D Printer
- Printing Technology: FDM (Fused Deposition Modelling)
- Extruder: "Sprite" Direct Drive Extrusion
- Supported Filaments: PLA, PETG, ABS, TPU (95A), AASA
- Build Volume: 220 x 220 x 240 mm
- Build Surface: PEI Flexible Build Plate
- Typical Printing Speed: 300 mm/s
- Maximum Printing Speed: 500 mm/s
- Maximum Acceleration: 8,000 mm/s²
- Nozzle Temperature: ≤ 300°C
- Power Loss Recovery
- Filament Run-Out Sensor
- Print from USB, LAN, or Creality Cloud App
- 1 Year Warranty
- Product Code: ENDER-3 V3 KE
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R5,755








