Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Leveling is the basis of print quality. Ender-3 V3 SE features a CR Touch sensor for auto leveling and a strain sensor for auto Z offset. No need to turn screws or pull a paper. Just lie back and enjoy the print success.
The UI adopts motion graphics to display the leveling process and other parameters. You can get how the printer is doing at a single glance. Tap "Extrude", and the filament will flow out of the nozzle smoothly. Tap "Retract", and the filament will exit quickly. So, it is effortless to replace the filament.
The "Sprite" extruder of Ender-3 V3 SE works well with PLA, PETG, and flexible TPU, unlocking your creative potential. And the extruder is market-proven for its reliability, as over 500,000 units have been shipped worldwide.
The rigid dual Z-axis reduce Z wobbling. The Y-axis uses a pair of 8mm thick linear shafts made of strong and wear-proof steel, able to carry the build platform steadily for a lasting time. Together, they will take good care of each print.
| SKU | ENDER-3 V3 SE |
| Printing Technology | FDM (Fused Deposition Modelling) |
| Build Volume | 220 x 220 x 250 mm |
| Speed | Printing Speed:
Maximum Acceleration: 2,500 mm/2² |
| Accuracy | ± 0.1 mm |
| Layer Height | 0.1 - 0.35 mm |
| Nozzle | Diameter: 0.4 mm Temperature: ≤ 260°C |
| Heatbed Temperature | ≤ 100°C |
| Extruder | "Sprite" Direct Drive Extrusion |
| Build Surface | PC Spring Steel |
| Display | 3.2" Colour Screen with Knob |
| Power Loss Recovery | Yes |
| Filament Run-out Sensor | No |
| Leveling Mode | Automatic |
| Power | 350w |
| File Handling | Slicing File Formats:
File Transfer:
|
| Supported Filaments | PLA PETG TPU (95A) |
| Dimensions | 420 x 366 x 490 mm |
| Weight | 7.34 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Creality ENDER-3 V3 SE 3D Printer
- Creality 3D Printer
- Printing Technology: FDM (Fused Deposition Modelling)
- Extruder: "Sprite" Direct Drive Extrusion
- Supported Filaments: PLA, PETG, TPU (95A)
- Build Volume: 220 x 220 x 250 mm
- Build Surface: PC Spring Steel
- Typical Printing Speed: 180 mm/s
- Maximum Printing Speed: 250 mm/s
- Maximum Acceleration: 2,500 mm/s²
- Nozzle Temperature: ≤ 260°C
- Power Loss Recovery
- Print from SD Card
- 1 Year Warranty
- Product Code: ENDER-3 V3 SE
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R4,310







