Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES ABXYLUTE S9 MOBILE CONTROLLER
- Offer valid 17 February 2026 until further notice or while stocks last- Controller valued at R 999, cannot be swapped for cash or equivalent items
- Controller will be shipped with the qualifying graphics card
INCLUDES PRAGMATA
- Offer valid 14 April 2026 to 12 May 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 9 June 2026
- Click here for more information
The WINDFORCE cooling system delivers exceptional thermal performance through a combination of cutting-edge technologies. It features server-grade thermal conductive gel, innovative Hawk fans with alternate spinning, composite copper heat pipes, a large vapor chamber, 3D active fans, and screen cooling. Extended heatsink allows air to pass through, providing better heat dissipation. The legendary three-ring lighting provides excellent visual enjoyment. You can choose any lighting effect or synchronize with other devices in GIGABYTE CONTROL CENTER . Featuring a power armor design with a sliding side plate, allowing users to customize their build to match their unique style. The reinforced metal backplate with a bent edge, securely fastened to the I/O bracket, provides exceptional structural integrity. The factory default setting is Performance mode, which provides users with the best performance. However, switching to Silent mode will enjoy a quieter experience. When experiencing any power supply abnormality, the indicator will alert gamers by flashing light. Our newly designed VGA holder offers dozens of customizable mounting options, ensuring your graphics card is securely supported and prevents sagging. Its sleek design allows for discreet installation, enhancing the overall aesthetics of your system.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5080 |
| Core Clock | 2730 MHz (Reference Card: 2617 MHz) |
| CUDA Cores | 10752 |
| Ray Tracing Cores | 84 |
| Tensor Cores | 336 |
| Streaming Multi-Processors | 84 |
| Memory Clock | 30000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 960 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 340 x 140 x 70 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 850w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1a 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | VGA Manual Warranty Notice 1x 12V-2x6 to 3X PCIe 8-Pin Adapter Versatile VGA Holder Versatile VGA Holder Manual |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years Additional 1 Year Upon Registration |
Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G Graphics Card, 16GB
- NVIDIA GeForce RTX 5080 Graphics Processor
- Base Clock: 2295 MHz
- Boost Clock: Up to 2730 MHz
- CUDA Cores: 10,752 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 84 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 336 Tensor Cores
- Memory: 16GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 30,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- Included GPU Support
- Server-Grade Thermal Gel
- 16.7 Million Colour RGB Halo Lighting
- 3 x DisplayPort 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty (4 Years with Registration)
- Product Code: GV-N5080GAMING OC-16GD
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R32,699








